Rolyefcim.com

Türkiye'nin en iyi rölyef sitesi

RÖLYEF

Rölyef dilimize kabartma olarak çevrilmiş Fransızca bir kelimedir. Özellikle tarihi mimari öğelerde sıklıkla rastladığımız bir süsleme tekniğidir.  Kabaca her hangi bir yüzeye yapılan çökertme veya kabartma olarak tanımlayabiliriz. Alçak kabartma ve yüksek kabartma olarak ikiye ayrılır. Uygulama alanı olarak örnekleri , natürmort bir meyve resmi de olabilir, tarihi bir mimari yapı veya sokak, ya da hayal gücünüzle resmettiğiniz bir mekan da olabilir..  Farklı alanlarda ve malzemelerde çeşitlendirilmiştir.  Kağıt rölyef, ahşap rölyef, bitkisel rölyef bazı türleridir..

Bizim uygulamalarımız daha çok ahşap rölyef olmakla birlikte kağıt rölyef çalışmalarımız da mevcuttur.

 Ahşap rölyef doğru perspektifteki bir resme boyut vererek onu başka bir sanat eseri haline getirmektir.  Bunun için aklınıza hayalinize gelmeyecek birçok malzeme kullanırsınız. Ama temel malzemeleri sıralayacak olursak:

-          Öncelikle uygulamasını yapmak istediğiniz resminizi belirlemeniz gerekir.  Burada dikkat etmeniz gereken temel nokta resminizin doğru perspektifte olmasıdır.  Ya da cephe çalışması da tercih edebilirsiniz. Mesela belirlediğiniz herhangi bir yapıyı ( dilerseniz araba, tekne, gemi vs de tercih edebilirsiniz) çalışmak istediğiniz bir cephesinden etrafındaki ögelere de yer vererek  (bu da sizin tercihinize bağlı) fotoğrafını çekebilir ve çalışmasını yürütebilirsiniz.
-          İkinci aşama ebattır. Seçtiğiniz çalışmayı hangi boyutlarda duvarınızda görmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Örneğin 35/50-40/65.. yatay veya dikey çalışmak isterseniz pozlamanız da buna göre olmalıdır.  Bu kararı verdikten sonra fotoğrafınızı bu boyutta büyütmeniz gerekir.
-          Aktaracağınız derinliği olan düzleme geldi sıra. Bunun için derinlik-en-boy ölçünüzü dilediğiniz şekilde tasarlatabilirsiniz. Ancak standart kasalar da vardır. Eğer standart bir kasada çalışmak isterseniz resminizi kasanın ölçülerinde büyütmeniz gerekir.
-          Maket bıçağı, karton, mukavva,  ince uçlu bir kalem, kaplama, mantar, silikon tabancası-silikon, demir cetvel, yapıştırıcı, su bazlı ahşap boyası , yağlı boya..
-          Malzemeleri bu saydıklarımla sınırlandırmak mümkün değildir. Belli bir süre sonra kişisel öngörünüz gelişir ve rölyefiniz için uygun malzemeleri hiç ummadığınız yerlerden seçmeye başlarsınız..

Açık olmak gerekirse oldukça detaylı bir yapım aşaması vardır.  Sabırlı ve itinalı olmak gerekir.  Yapım süresi ise seçtiğiniz resimdeki detaylara bağlı olarak değişir. 

Reklam

Hoşgeldiniz!

Rolyefcim.com online olarak orijinal ahşap rölyefleri sizlerle buluşturmayı amaç edinmiş rölyef ustalarının ürünlerini sergilediği ve online olarak sizlere satışını gerçekleştirdiği bir web sitesidir.

Bütün rölyeflerimiz ahşap ve gerçek rölyeflerdir. her türlü memnuniyet garantisi ve satın alım kolaylığı sağlanmaktadır. sitemizde beğendiğiniz rölyefleri satın almak isterseniz bir telefon açmanız ya da mail atmanız yeterlidir. Eğer istanbul içerisinde ikamet ediyorsanız ürünlerimize elden ulaşabilirsiniz, diğer şehirlere de ücretsiz kargo ile rölyefleri gönderebiliriz.

Kafanıza takılan her türlü sorunlarınız için bize ulaşabilirsiniz: info@rolyefcim.com

Popüler Yayınlar

Gündem

N var N yok ?

İstatistikler